Św. Kinga urodziła się 4 marca 1243 r. W Esztergom jako córka węgierskiego króla Beli IV z dynastii Arpadów. Do piątego roku życia przebywała w domu rodzinnym. W tym czasie na dworze Arpadów przebywała księżna Piastówna Salomea jako żona brata węgierskiego Kolomana. Widząc dzieciństwo Kingi, jej szlachetny charakter i niezwykłe cnoty przewidziała jakim błogosławieństwem dla Polski może stać się młodziutka Kinga. Salomea przywiozła Kingę do Polski jako pięcioletnie dziecko. W Wojniczu królewna została zaręczona z księciem Sandomierskim Bolesławem synem Leszka Białego. Wychowaniem Kingi zajęła się matka Bolesława - Grzymisława, która, jak pamiętamy, była fundatorką kościółka drewnianego w Bochni. Z powodu najazdów tatarskich rodzina książęca chroni się na Morawach, skąd wraca w 1243 r. Po niezwykle trudnej tułaczce cała rodzina wraca do Krakowa. Trwają też w tym czasie walki między Piastami o tron w Krakowie. Zwycięstwo odnoszą zwolennicy Bolesława i Grzymisławy. Kraków jest zrujnowany i dlatego rodzina zamieszkała w Nowym Korczynie i stąd kieruje odbudową stolicy. Bolesław uzyskał prawo do tytułu księcia krakowsko - sandomierskiego.
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 otwiera klasę gimnazjalną z programem MYP tj. Middle Years Programme w roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy Pani Dyrektor mgr Haliny Pasternak i we współpracy z Gronem Pedagogicznym. Szkoła będzie starać się o nadanie tytułu szkoły kandydackiej, a następnie o akredytację organizacji IB.
MYP to program czteroletni obejmujący trzy lata gimnazjum oraz pierwszą klasę liceum tzw. klasę pre-IB, który umożliwia uczniom kontynuację nauki w klasie IB oraz zapewnia ciągłość przygotowania do programu Matury Międzynarodowej. Uczniowie mogą kontynuować naukę w polskim liceum i przygotowywać się do polskiej matury.
MYP nie skupia się na konkretnym systemie czy programie nauczania, ale jego celem nadrzędnym jest rozwój uczniów. MYP dopuszcza narodowy program nauczania, a uczniowie po ukończeniu trzech lat gimnazjum zdają polski egzamin gimnazjalny. Jest to poszerzenie polskiej podstawy programowej gimnazjum dwujęzycznego oraz klasy pre-IB liceum o treści zalecane w Middle Years Programme. Ponadto, jest to nauczanie holistyczne, kładące nacisk na rozwijanie świadomości międzykulturowej, komunikacji, odpowiedzialności uczniów za własną naukę, krytyczne myślenia oraz poszukiwania i badania związków miedzy dziedzinami wiedzy.
MYP to osiem grup przedmiotowych, a wszystkie polskie przedmioty należą do tych grup. Przedmioty w większości będą nauczane dwujęzycznie, czyli z wykorzystaniem języka angielskiego. Uczniowie zdają polski egzamin gimnazjalny. Możliwe jest również zdawanie zewnętrznie ocenianego egzaminu MYP. Decyzję o zdawaniu egzaminu lub poprzestaniu na polskim egzaminie gimnazjalnym podejmuje szkoła.
Ponadto, uczniowie przygotowują indywidulanie projekt edukacyjny w języku angielskim pod kierunkiem nauczyciela, który stanowi swoiste podsumowanie nauki w MYP. Temat projektu uczeń wybiera sam i jest on zgodny z jego zainteresowaniami czy pasjami. Może nim być np. eksperyment naukowy, praca twórcza, przedsięwzięcie biznesowe czy utwór literacki. Uczniowie gimnazjum będą brać czynny udział w działaniach wolontariatu jako niezbędnego składnika MYP.
MYP skupia się na nauczaniu praktycznym poprzez wykonywanie prac badawczych, eksperymentów, a ponadto korelacji międzyprzedmiotowej.
Wydarzenie objęte patronatem honorowym
Prezydenta Tarnowa Pana Romana Ciepieli
Małopolskiego Kuratora Oświaty
oraz patronatem medialnym RDN Małopolska
i Galicyjskiego Tygodnika Informacyjnego TEMI.
21 marca 2018 roku, w Pałacu Młodzieży odbyła się ostatnia debata w stylu oxfordzkim, kończąca rozgrywki międzyszkolne w trzeciej edycji Konkursu Młodzieżowych Debat Obywatelskich, którego organizatorem jest Gimnazjum Dwujęzyczne.
W Loży Mędrców zasiedli:
Marszałkiem debaty był p. Andrzej Król, a funkcję Sekretarza sprawowała p. Aleksandra Sęk. Nad przebiegiem debaty czuwała Ekspert, p. Danuta Ciszek.
W roli propozycji, argumentując tezę Warto w życiu podejmować ryzyko, wystąpili uczniowie klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej nr 14. Natomiast w opozycji swoje argumenty przedstawiali uczniowie klas gimnazjalnych XXI LO Sportowego.Pojedynek na słowa wygrała drużyna propozycji.
Członkowie obu drużyn, w swoich wystąpieniach, pokazali umiejętność pracy w zespole oraz wykazali się zdolnością budowania argumentacji i swobodą podczas wypowiedzi. Uczestnikom debaty, a szczególnie zwycięzcom GRATULUJEMY!!!
Po podsumowaniu wyników wszystkich rozegranych debat, wyłoniliśmy drużyny, które zmierzą się w rozrywce finałowej. Są to gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej nr 24 oraz uczniowie Gimnazjum w Skrzyszowie. Debata finałowa odbędzie się 16 maja w Sali Lustrzanej.
„Miarą mówcy nie jest ten kto mówi, lecz ten co słucha” – Platon
12 marca 2018 roku – Konkurs Młodzieżowych Debat Obywatelskich
Teza kolejnej debaty to: Konsumpcjonizm jest zagrożeniem dla społeczeństwa. Nad poprawnością jej przebiegu, pełniąc rolę Eksperta czuwała p. Danuta Ciszek. Debatę prowadził Marszałek p. Andrzej Król, a w roli Sekretarza wystąpiła p. Aleksandra Sęk.
W Loży Mędrców zasiedli:
W roli propozycji wystąpili uczniowie klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej nr 24 z Oddziałami Dwujęzycznymi, natomiast po stronie opozycji wypowiadała się drużyna Gimnazjum Dwujęzycznego.
Z pojedynku zwycięsko wyszli uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową nr 24, którym gratulujemy.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie się do debaty oraz zaprezentowanie swoich wypowiedzi.
6 lutego 2018 roku odbyła się kolejna debata w stylu oxfordzkim.
Debatę, jak zwykle, prowadził Marszałek p. Andrzej Król, nad poprawnością jej przebiegu czuwała w roli Eksperta p. Danuta Ciszek, a dyscypliny czasowej pilnowała p. Aleksandra Sęk.
Teza debaty brzmiała: Rozwój technologiczny przyczynia się do pogorszenia stosunków międzyludzkich.
W Loży Mędrców zasiedli:
Tym razem w roli propozycji wystąpiła drużyna Niepublicznego Gimnazjum „U Konarskiego” natomiast po stronie opozycji wypowiadała się drużyna Niepublicznego Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze.
Dyskutując nad wpływem rozwoju technologicznego na kształtowanie się stosunków międzyludzkich, członkowie obu drużyn wykazali się wysokim poziomem umiejętności argumentowania i prezentowania swoich wypowiedzi. W tej potyczce słownej, różnicą czterech punktów, wygrali uczniowie reprezentujący Niepubliczne Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze. Zwycięzcom gratulujemy!!!
Dziękujemy drużynie Niepublicznego Gimnazjum „U Konarskiego” oraz wszystkim uczestnikom debaty.
30 stycznia 2018 roku – Konkurs Młodzieżowych Debat Obywatelskich
Tematem słownej rozprawy między drużynami Gimnazjum Dwujęzycznego w propozycji oraz uczniami klas gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie po stronie opozycji była teza: Dobrze się mieszka w mieście.
Dobór argumentów, zgodność linii argumentacyjnej z tematem, oraz sposób prezentacji i kulturę języka, oceniała Loża Mędrców w której zasiedli:
Debatę prowadził Marszałek p. Andrzej Król, a nad poprawnością przeprowadzenia debaty czuwały p. Danuta Ciszek w roli Eksperta oraz p. Aleksandra Sęk jako Sekretarz.
Tę niezwykle trudną rozgrywkę stosunkiem punktów 169 do 163, wygrała drużyna Gimnazjum Dwujęzycznego w składzie:
Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim uczestnikom dziękujemy za przygotowanie się do debaty oraz zaprezentowanie swoich wypowiedzi.
Szczególne podziękowania kierujemy do Sędziów, za przekazane w czasie podsumowujących wystąpień spostrzeżenia, uwagi oraz wskazówki. Pozwolą one młodym ludziom na dalszy rozwój konstruktywnego myślenia i formułowania wypowiedzi oraz doskonalenie umiejętności prowadzenia dyskusji.
24 stycznia 2018 roku, w auli MCDN odbyła się trzecia debata w ramach międzyszkolnego Konkursu Młodzieżowych Debat Obywatelskich, którego organizatorem jest Gimnazjum Dwujęzyczne.
W Loży Mędrców zasiedli:
Marszałkiem debaty był p. Andrzej Król, a funkcję Sekretarza sprawowała p. Aleksandra Sęk. Nad przebiegiem debaty czuwała Ekspert, p. Danuta Ciszek.
Debatę wygrali gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej nr 24 (dawne Gimnazjum nr 2), którzy w roli propozycji, argumentowali tezę: W Polsce należy zakazać reklam leków i suplementów diety. Argumenty po stronie opozycji zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 14 (dawne Gimnazjum nr 6).
Podczas debaty pojawiło się wiele ważnych, ciekawie zaprezentowanych argumentów, zarówno w linii propozycji jak i opozycji. Dyskutując zgodnie
z zasadami metody oksfordzkiej, uczestnicy spotkania adekwatnie reagowali na argumentację strony przeciwnej. Burzliwa dyskusja wywiązała się również wśród licznie zgromadzonej publiczności.
Doceniając wysiłek włożony w przygotowanie do wystąpienia, wszystkim uczestnikom debaty dziękujemy i gratulujemy.
Anna Zygucka
18 stycznia 2018 roku – relacja z debaty
Debatę prowadził marszałek p. Andrzej Król. W roli sekretarza wystąpiła p. Aleksandra Sęk.
W Loży Mędrców zasiedli:
Argumenty dla tezy: Upublicznianie swojego wizerunku w mediach społecznościowych przynosi więcej szkody niż pożytku, w roli propozycji przedstawiała drużyna uczniów gimnazjum w XXI LO Sportowym natomiast po stronie opozycji wypowiadała się drużyna Gimnazjum Niepublicznego „U Konarskiego”.
Dyskutując nad tezą, członkowie obu drużyn prezentowali wysoki poziom kultury słowa oraz argumentacji. W tej niezwykle wyrównanej rozgrywce stosunkiem punktów 141 do 131 wygrali uczniowie reprezentujący Liceum Sportowe. Zwycięzcom GRATULUJEMY!!!
10 stycznia 2018 roku, w auli MCDN odbyła się pierwsza debata w stylu oxfordzkim, rozpoczynająca trzecią edycję międzyszkolnego Konkursu Młodzieżowych Debat Obywatelskich, którego organizatorem jest Gimnazjum Dwujęzyczne.
W Loży Mędrców zasiedli:
Marszałkiem debaty był p. Andrzej Król, a funkcję Sekretarza sprawowała p. Aleksandra Sęk. Nad przebiegiem debaty czuwała Ekspert, p. Danuta Ciszek.
W roli propozycji, argumentując tezę Niedaleko pada jabłko od jabłoni, wystąpiła drużyna Gimnazjum w Zbylitowskiej Górze. Pojedynek na słowa wygrała drużyna opozycji – gimnazjaliści ze Szkoły Podstawowej w Skrzyszowie.
Członkowie obu zespołów, przedstawiając swoje mowy, wykazali się umiejętnością budowania argumentacji oraz spokojem i swobodą podczas wypowiedzi.
Uczestnikom debaty, a szczególnie zwycięzcom GRATULUJEMY!!!
"Nie mówi się nigdy za długo, gdy się mówi to, co powiedzieć trzeba."
Eugene Delacroix