Wycieczka do Rytra klasy 1A

Poprad to rzeka będąca tematem przewodnim wycieczki geograficznej klasy 1A w Beskid Sądecki. Powstaje w słowackiej części Tatr, a wpada do Dunajca pomiędzy Starym a Nowym Sączem. Przełamuje się przez Beskid Sądecki dzieląc go na dwie części, a którego większość powierzchni objęta jest ochroną w postaci Popradzkiego Parku Krajobrazowego.

Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy w miejscowości Wola Krogulecka, w której znajduje się Popradzkie Centrum Edukacyjne prowadzone przez instytucję Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Uczniowie wzięli udział w ciekawych warsztatach przyrodniczych na temat Popradzkiego Parku Krajobrazowego i innych form ochrony przyrody oraz wartości przyrodniczych, historycznych i kulturowych regionu. Po warsztatach udaliśmy się na pobliski szczyt Dzielnica (539 m n.p.m.), na którym znajduje się platforma widokowa, tzw. Ślimak, z której roztacza się widok na dolinę Popradu i zachodnią część Beskidu Sądeckiego, czyli Pasmo Radziejowej.

W czasie wycieczki klasy o profilu humanistycznym nie mogło zabraknąć elementów historycznych, zatem kolejnym naszym punktem była miejscowość Rytro, w której nad Popradem górują ruiny średniowiecznego zamku. Uczniowie poznali tam historię zabytku i dowiedzieli się, że rzeka i jej dolina od wieków stanowią szlak komunikacyjno-handlowy.

Z Rytra udaliśmy się do Starego Sącza na Miejską Górę (420 m n.p.m.). Prowadzi na nią ścieżka edukacyjna Krople Rosy, na której poznaliśmy cykl życia kumaka górskiego. Natomiast na szczycie wzniesienia niedawno stanęło Leśne Molo, czyli ścieżka wśród koron drzew, zaprojektowana w taki sposób, aby angażowała zmysły, przede wszystkim słuchu, wzroku i równowagi. Znajduje się na niej m.in. ruchomy mostek i kończy się tarasem z widokiem na Stary Sącz, dolinę Popradu, a w kolejnych planach Beskid Sądecki i Beskid Niski.

Niestety, przez padający deszcz nie udało się nam zrealizować niektórych naszych geograficznych planów, ale może dzięki temu mogliśmy spokojnie pozwiedzać i poobserwować, a nadrobimy to przecież na lekcjach geografii.

Opiekunowie: p. Magdalena Tomasik i wychowawczyni klasy p. Monika Porębska