Spotkanie klasy 1f z Martą Mazur

W ostatnim czasie szkoła  miała przyjemność gościć mamę jednej z uczennic klasy 1f panią Martę Mazur. Pani Marta spędziła 6 tygodni na Madagaskarze w ramach wolontariatu. Poświęciła swój wolny czas aby nauczać języka angielskiego tamtejsze dzieci oraz pomagać fundacji Ankizy Gasy – Dzieci Madagaskaru. To niezwykła kobieta z ogromną charyzmą i zaangażowaniem. Prezentujemy skrót jej wypowiedzi:

,Pomysł przyjazdu na Madagaskar zrodził się parę miesięcy po emisji programu "Dzieci Świata" Marzeny Figiel- Strzały oraz wizycie założycielek Fundacji Ankizy Gasy. Najpierw zaczęłam wspierać Marzenę oraz fundację wpłatami pieniężnymi, ale czułam, że chciałabym pomóc jeszcze bardziej. Ponieważ uczę języka angielskiego pomyślałam, że może chociaż w ten sposób będę mogła wesprzeć dzieci i studentów, którzy chcieliby iść dalej w świat. I faktycznie tak się stało. Zgłosiłam się do Fundacji i oto jestem. Spodziewałam się trudnych warunków, biedy, głodu i bezradności ludzi, którzy nie znają innego życia niż to, które mają. Ponieważ miałam wcześniej okazję odwiedzić Kenię, byłam przekonana, że jeśli ktoś wyciągnie do tych ludzi pomocną dłoń, na pewno to docenią a ja poczuję, że robię coś dobrego. Zwłaszcza dla dzieci. I nie rozczarowałam się. Do tej pory miałam okazję uczyć dzieci 6-11 lat i nigdy nie spotkałam tak spokojnych i pilnych uczniów. Nie marudzą, gdy proszę ich, aby coś zapisali, z radością uczestniczą w każdej zabawie a te uśmiechy na ich twarzach są najpiękniejszą nagrodą.

Oprócz tego pomagam też tutejszym wolontariuszkom i przyszłym studentkom anglistyki. Niech nie zmyli was ten fakt, bo poziom ich zaawansowania jest porównywalny do naszej szkoły podstawowej, dlatego mam ręce pełne pracy. Nawet, gdy ja już padam, one chcą jeszcze i jeszcze.

Odwiedzam też dom dziecka i świetlicę sióstr zakonnych dla bardzo ubogich dzieci - tam można usłyszeć o naprawdę bardzo trudnych sytuacjach rodzinnych. Pomimo wielu smutnych historii, codziennych szarych obrazów jestem tu bardzo szczęśliwa ponieważ jestem doceniana. Profesjonalny nauczyciel jest tu prawie niespotykany, gdyż za dużo kosztuje jego wynagrodzenie, a ten, co może zarabia ok.200 zł./miesiąc. Gdy więc wchodzę do klasy, wszystkie dzieci wstają i mnie serdecznie witają, a potem dziękują i żegnają prosząc o więcej. I to jest piękne."

Pani Marta Mazur zainspirowała klasę 1f d podjęcia pięknej akcji wolontariatu jaką jest adopcja dzieci na odległość. Uczniowie  klasy 1f oraz ich wychowawczyni Pani Magdalena Jeleń zdecydowali się na adopcję trojki dzieci z Madagaskaru. Poprzez wpłacenie określonej sumy pieniędzy na konto fundacji zapewnili tej trójce roczną edukację oraz 2 posiłki dziennie w szkole.  Wszystkich zainteresowanych gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony fundacji i wybrania dowolnej formy pomocy.