Kwietniowe spotkania z nauką (chemia i geografia)

W piątek 22 kwietnia odbyły się w naszej szkole, kolejne już zajęcia, z cyklu "Spotkania z nauką". Świętując Dzień Ziemi, poznawaliśmy zagrożenia jakie niosą dla środowiska naturalnego przypadkowe zdarzenia losowe, takie jak wypadki drogowe cystern przewożących szkodliwe substancje chemiczne czy paliwa, wycieki paliw do zbiorników wodnych podczas transportu morskiego czy pożary paliw oraz uczyliśmy się usuwać skutki tych zdarzeń.

W ruch poszły wszelkie dostępne materiały adsorpcyjne (papierowy ręcznik, bawełniana tkanina, trociny, piasek a nawet pianka poliuretanowa) - wszak usunięcie plam z ropy nie jest banalnym zadaniem. Ślady tej substancji są trudne do usunięcia, stanowią zagrożenie dla organizmów wodnych, ptaków (ropa oblepia pióra - sprawdziliśmy!) i roślinności.

Dowiedzieliśmy się, że szkodliwe kwasy w zbiornikach wodnych czy w glebie można próbować zobojętnić z użyciem chociażby wapna palonego, uczyliśmy się także o metodach ilościowych (miareczkowanie kwas - zasada). Niektóre zaś substancje można spróbować strącać w postaci trudno rozpuszczalnych osadów.

Atmosfera zaangażowania i pracy była ponoć wyczuwalna aż na 2 piętrze... tak intensywnie pachniała nam badana ropa.