Ławeczki pamięci (fot.S. Stańczyk)

17 października 2022 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Hetmana Jana Tarnowskiego odbyłą się uroczystość odsłonięcia kolejnej “Ławeczki pamięci”, tym razem poświęconej paniom - Wiktorii Olszówce z domu Boruch i Stefanii Łąckiej.
W uroczystym wydarzeniu wzięli udział synowie Pani Wiktorii Olszówki z domu Boruch wraz z rodzinami oraz społeczność szkolna. Uczniowie przedstawili przygotowany przez siebie montaż muzyczno - słowny, przybliżający obie postacie.

Wiktoria Olszówka z domu Boruch - absolwentka I Prywatnego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego im. bł. Kingi w Tarnowie (obecnie II LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego), wieloletnia nauczycielka, organizatorka tajnego nauczania w okresie okupacji, aresztowana i więziona przez Gestapo. W 1969 roku odznaczona przez Rząd RP na Uchodźstwie Krzyżem Armii Krajowej.

Stefania Łącka - absolwentka I Prywatnego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego im. bł. Kingi w Tarnowie (obecnie II LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego), prezeska Solidacji Mariańskiej, więźniarka obozu Auschwitz Birkenau, nazywana przez współwięźniarki “Ziemskim Aniołem Stróżem”. Od 2019 roku prowadzony jest jej proces beatyfikacji.