HETMAŃSKA ŁĄKA

W poniedziałek 24 kwietnia 2023 r. członkowie Spółdzielni Uczniowskiej “HETMANKA” wraz z prezydium Samorządu Uczniowskiego zasiali szkolną Hetmańską Łąkę.Wydarzenie to było związane z propagowaniem inicjatywy tworzenia łąk kwiatowych w miastach.

Podczas siania uczniowie mieli okazję poznać rośliny, które znalazły się na naszej łące (wiele z nich zostanie tutaj przez lata) oraz korzyści, jakie przynosi uprawa roślin
w miastach.Najważniejszą z nich jest wspieranie bioróżnorodności. Łąki w miastach stają się domem dla wielu gatunków owadów zapylających; pszczół , motyli, trzmieli. Dzięki temu, że na łąkach występuje wyższa roślinność ograniczają one efekt miejskich wysp ciepła.
Liście i łodygi roślin, pokryte woskiem lub włoskami akumulują zanieczyszczenia komunikacyjne, przez co mniej ich występuje w powietrzu, którym oddychamy. Łąki kwietne zatrzymują wodę opadową w gruncie, zdecydowanie dłużej niż trawnik i pozytywnie wpływają na bilans wód gruntowych. A przede wszystkim pięknie pachną, cieszą oczy i pozytywnie na nas wpływają !