Międzynarodowy Dzień Niewidomych

W dniu 14 listopada klasy 1F i 4C wraz z wychowawczyniami zaprosiły nauczycieli i uczniów do „Strefy ciemności” oraz „Strefy zmysłów” by wspólnie doznać życia bez możliwości korzystania ze zmysłu wzroku: wyczulić zmysł słuchu i dotyku, rozpoznać dźwięki i zapachy, odgadnąć nazwy trzymanych przedmiotów, oraz w ciemnościach przejść labirynt i wykonać kilka codziennych obowiązków.

Kolejnego dnia, 15 listopada, odbyło się spotkanie z panią Jolantą Albin, instruktorką orientacji przestrzennej osób niewidomych oraz słabowidzących, która przekazała nauczycielom i uczniom wiele informacji na temat codziennego życia w/w osób, oraz cennych wskazówek dotyczących sposobów udzielania pomocy osobom niewidomym.

Oba dni były dla uczniów również okazją do doświadczenia bycia niewidomym podczas wykonywania niektórych zadań w czasie prowadzonych zajęć lekcyjnych.

Mamy nadzieję, że nasza wspólna akcja przybliżyła społeczności naszej szkoły trudności osób niewidomych oraz uwrażliwiła nas wszystkich na ich potrzeby.

Katarzyna Kawalec i Anna Kumor-Wrona